A Bitfinex-csalás felgöngyölítése rávilágít, miért is nem jó a kriptó a pénzmosáshoz

A Bitfinex-csalás felgöngyölítése rávilágít, miért is nem jó a kriptó a pénzmosáshoz

A hatóságok is tudják elemezni a blokkláncot, hogy követhessék a pénz útját, ez pedig összességében jó hír a kriptoipar számára.

A bitcoin anonimitásának a téveszméje egyre inkább kezd kifakulni a laikus mainstream területéről is, ebben pedig nagy segítség, hogy nemrégiben 3,6 milliárd dollárnyi pénzt sikerült visszaszerezni egy tőzsde hekkelésből.

Próbáld ki a BitPadrét, Magyarország legújabb kriptováltóját!

A blokklánc pszeudonim, ez pedig egyáltalán nem könnyíti meg, hogy kereket lehessen oldani a lopott pénzzel. Bármilyen bonyolult úton is van mozgatva a pénz, előbb vagy utóbb képbe kerül egy olyan cím, fiók, amelyről lehet személyes információkat is tudni.

Hasonló történt nemrégiben is, az USA hatóságai megosztották, hogyan sikerült visszaszerezni a Bitfinextől ellopott pénzt.

Az adóhatóság, az IRS speciális részlege vezette a nyomozást, így sikerült végigkövetni az események sorát. A pénzmosással gyanúsítottak először egy darknetes piacon, az AlphaBay-en vezették át a pénzt, majd innen tőzsdei tárcákba került, egészen pontosan hat különböző fiókba.

Ezeket hasonló email segítségével hozták létre, és a felhasználói profilok is gyanúsan hasonlóak voltak. A fiókadatok elemzése során további címeket sikerült hozzájuk kapcsolni, ezek némelyike esetén pedig a tulajdonos valódi neve is ismertté vált, legalábbis a gyanú nagyon alapos lett.

A nyomozók szerint viszont Ilya Lichtenstein és Heather Morgan egyszerűen úgy érezhették, hogy már eléggé eltüntették a nyomaikat az évek során, ideje kicsit költeni is a pénzből.

Így hát a bizonyíthatóan a Bitfinex lopásból származó pénzből aranyrudakat és egyéb ajándékokat vásároltak, amelyeket aztán az otthonukba szállíttattak.

Minden egyes közbenső pont pedig egy nyilvános, elosztott főkönyvön került naplózásra, a hatóságok nagy örömére.

Csatlakozz Discord-közösségünkhöz és mondd el a véleményed ott is!

Merre megy a pénz?

A pénzmosáshoz használt módszerekhez hasonlóan a nyomozás is hosszadalmas és kiterjedt volt. Az évek során végrehajtott számtalan tranzakció ellenére a hatóságok mégis képesek voltak lépést tartani az elkövetőkkel, és követni a pénz útját, végül pedig visszaszerezni azt.

A Crystal Blockchain Analytics vezetője, Marina Khaustove szerint elmondva egyszerűnek tűnik, de a hosszadalmas és kidolgozott álcázási megoldások miatt ez a hekkelés a különösen nehezen megoldhatók közé tartozott.

Az ilyen horderejű, ennyi ideig tartó ügyek során már maga az is sokáig tart a vizsgálódóknak, hogy a birtokukban lévő adatokat elemezzék és értelmezzék, még mielőtt bizonyítékként használhatnák azt.

Az USA viszont a jelek szerint erőforrásokkal és szakértőkkel is rendelkezik az ilyen feladatokhoz. Közismert, hogy több, a kriptoiparban ismert, nagy névnek számító vállalkozás működik együtt a hatóságokkal, és fejleszt nekik programokat.

Az elkövetőpáros azért bukott le végül, mert a saját nevükben is használni kezdték a lopott pénzt. Hogy nem voltak elég okosak, vagy egyszerűen nem hitték, hogy ennyire beleláthat valaki a rendszerbe?

Khaustova szerint egyfajta nemtörődömség lehetett, hogy felhőben tároltak fontos dokumentumokat, amelyek aztán tőzsdei fiókokhoz és KYC információkhoz kapcsolhatóvá tették őket.

Az is igaz viszont, hogy a pénzmosás mindig ott válik a legkockázatosabbá, ahol ténylegesen elkezdik használni azt a pénzt, például vásárolnak vele. Ebben az esetben is egyértelművé vált, hogy amint megkezdődött a pénzköltés, a hatóságok lépni tudtak.

A történet nagy tanulsága az, hogy a kormányzatok, főleg az USA, nincsenek túlságosan lemaradva a bűnözők mögött, és ismerik a pénzmosáshoz használt trükköket, amelyek felmerülhetnek a kriptoipar berkein belül.

A tranzakciós történet nyilvános, követhető természete pár éve még csak elméletként lett hangoztatva, de ez a mostani eset bebizonyította, hogy ez tényleg így van.

Az is biztos, hogy a különösen nagy értékű, nagy jelentőségű támadások egyértelműen felkeltik a hatóságok figyelmét, még ha a viszonylag kisebbek nem is.

Egy másik, kifejezetten hasznos következmény, hogy a média és a hozzá nem értő politikusok által folyton hangoztatott frázis, hogy a bitcoin a bűnözők pénze, és, hogy pénzmosásra használják, immár hivatalosan is valótlan.

Új magyar kriptovaluta a piacon.

A való életben bizonyosodott be, hogy a digitális eszközök esetén ennek pont az ellenkezője igaz. Az egyik alapvető kriptoellenes kritika így kénytelen lesz kikerülni a képből, már nem hivatkozhatnak rá a különböző törvényhozók, szkeptikusok.

Olvastad már? Chilében is megtörtént az első bitcoinos ingatlanüzlet

Forrás: cointelegraph.com

Kiemelt kép: Ivan Radic