Bajban a kazahsztáni bányászok, kevés az áram

Bajban a kazahsztáni bányászok, kevés az áram

Az áramhiány idén is üldözi Kazahsztán kriptobányászati iparát. Egy médiajelentésből kiderül, hogy néhány bányász, köztük néhányan azok közül is, akik a kínai szigorítás közepette költöztek be az ágazatba, most stabilabb energiaellátással rendelkező helyekre, például az Egyesült Államokba akarnak áttelepülni.

Nincs elég áram, leállnak a kazah bányafarmok

Kazahsztán azóta vált a kriptobányászat egyik fellegvárává, hogy Kína májusban kormányzati offenzívát indított a bitcoin-bányászok ellen. A közép-ázsiai ország maximált, hatóságilag szabályozott áramdíjakat kínál, és jelentős fosszilis tüzelőanyag-termelő.

Próbáld ki a BitPadrét, Magyarország legújabb kriptováltóját!

Elhanyagolt infrastruktúrája és elégtelen termelőkapacitása azonban nem tudja kielégíteni az energiaigényes bányászati létesítmények ellátásához szükséges, gyorsan növekvő áramigényt.

A hatóságok a növekvő hiányért – a fogyasztás az év első három negyedévében 7%-kal nőtt – a bányászati adatközpontokat okolják, a törvényhozók pedig magasabb villamosenergia-tarifák bevezetését javasolták a bányászok számára. Az iparág képviselői panaszt tettek az általuk igazságtalannak tartott bánásmód miatt.

A Xive például kénytelen volt bezárni fő létesítményét Dél-Kazahsztánban, amikor a múlt hónapban hirtelen megszűnt az áramellátás – jegyezte meg a Nikkei Asia egy jelentésében.

Csatlakozz Discord-közösségünkhöz és mondd el a véleményed ott is!

A vállalat továbbra is működtet egy másik bányafarmot az országban, ugyanakkor vizsgálja a lehetőségeket, hogy egyes műveleteket áthelyezzen az Egyesült Államokba.

Idén novemberben a kazahsztáni adatközpont-ipari és blokklánc-szövetség megállapodást kötött az ország hálózatüzemeltetőjével, a KEGOC-kal, hogy a regisztrált bányászok számára szünetmentes áramellátást biztosítsanak.

Amikor az állami közműszolgáltató nem teljesítette a megállapodás rá eső részét, a bányászati vállalatok elkezdték bezárni létesítményeiket az országban.

Egy másik nagy kriptofarm-üzemeltető, a Bitmain által támogatott Bitfufu is bezárta kazahsztáni kriptofarmjait, és szintén az Egyesült Államokba költözik.

Míg az áramelosztó vállalat által bevezetett korlátozások a szabályozott kriptobányászati vállalkozásokat érintették, az árnyékgazdaságban működő kis méretű kriptofarmok továbbra is folytatták a tevékenységüket.

A „szürke bányászok” komoly mennyiségű elektromos energiát égetnek el, és újabb kihívást jelentenek a kormány számára Nur-Sultanban.

Kezdetben Kazahsztán üdvözölte a kriptovaluta-bányászokat, és lépéseket tett az ágazat jogszabályokkal történő szabályozására. Októberben közzétett becslések szerint az ország arra számíthatott, hogy a kriptobányászat a következő öt évben mintegy 1,5 milliárd dollárt pumpál a gazdaságába, és több mint 300 millió dollár adóbevételre számíthat.

Új magyar kriptovaluta a piacon.

A bejegyzett kriptobányászati vállalatok által felhasznált villamosenergia-kilowattóránként 0,0023 dolláros új adót vetnek ki 2022 januárjától.

Kazahsztán emellett az elkövetkező években 3000 megawatt összkapacitású erőművek építését tervezi, bővíti a megújuló források arányát az energiamixében, és fontolgatja az atomenergia hasznosítását is.

Olvastad már? Ferrari NFT érkezik

Forrás: news.bitcoin.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!