Idén most először változott negatív irányba a nehézség, most 1,5%-kal vált könnyebbé a bányászok dolga a hálózat fenntartásában.
Tavaly november óta szép lassan növekedett ez a mérőszám, összesen hat, egymást követő igazítás során. Eközben nem csak a nehézség, de a hálózati hashráta is új rekordokat állított be.
Próbáld ki a BitPadrét, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az elmúlt két hét átlagos hashrátája 197,19 EH/s volt, így a 10 perces cél az átlagos blokkidőnél nem teljesült, 10 perc és 9 másodperc kellett egy-egy blokkhoz.
A mostani könnyítéssel tehát a bányászok számára most egy egészen kicsivel egyszerűbbé vált a blokktalálat.
A nehézségi igazítás a Bitcoin működésének az egyik legfontosabb eleme. 2016 blokkonként, nagyjából minden második héten a rendszer változtat a blokktalálati célszámokon, a hálózati hashráta függvényének a mértékében.
A white paperben Nakamoto leírta, hogy a nehézség rugalmas változása azért kell, hogy tartható legyen a megcélzott átlagos 10 perces blokkidő. Ha ennél gyakrabban jönnek a blokkok, akkor a rendszer nehezíti a bányászatot.
Az előző 2016 blokkos intervallumban a bányászat kissé lassabb volt, 10 perc 9 másodperces átlagos blokkidőt tapasztaltunk.
Ennek következményeként a nehézség kismértékben csökken, így a bányászok kicsit könnyebben tudnak blokkot találni.
A bányászok elmondása alapján a mostani, 1,49%-os csökkentés lehet, hogy az egyetlen visszahúzódás lesz idén.
Bitcoin just had its first downward difficulty adjustment of 2022.
Will it be the only downward adjustment of the year?
Experts still calling for 300eh+ average by December.Fun times. pic.twitter.com/l3x8hNevaU
— 🏔Adam O🏔 (@denverbitcoin) March 3, 2022
Ez a csökkenés alaposan elmarad a 2021 nyarán tapasztalttól. A kínai bányászati tiltás hatására a hashráta meredeken lezuhant, ezt követte a nehézség drasztikus csökkenése is.
Az év további részében a hálózat teljesen visszanyerte az erejét, és a tiltás előttihez viszonyítva 31%-ot emelkedett is. Kazahsztán és Kanada ráadásul hamar le is csapott az akkori kínai bányászokra, és az országukba csábították őket, ennek pedig érezhető hatása volt a hálózat egészségi állapotára is.
A bányászati iparágban hatalmas a verseny, ráadásul a nagy tech-cégek is kezdenek mozgolódni. Az Intel nemrégiben jelentette be, hogy saját bányászhardvert dob a piacra a közeljövőben.
Új magyar kriptovaluta a piacon.
A bányászok becslése alapján a teljes hálózati hashráta akár a 300 EH/s értéket is elérheti idén, ezzel együtt pedig még tovább nő a földrajzi kiegyenlítettség, és a hálózati ellenálló-képesség.
Olvastad már? Az USA politikusai azt hiszik, a kriptóval megkerülhetik a szankciókat az oroszok
Forrás: cointelegraph.com