Paul Krugman szerint a kriptó és a 2008-as válság ugyanolyan

Paul Krugman szerint a kriptó és a 2008-as válság ugyanolyan

Csípős véleménycikkében Krugman (aki arról híres, hogy az internetet idejétmúlt hóbortnak tartotta pár évtizede, annyi gazdasági jelentőséggel, mint amennyi faxnak van) megemlítette a teljes piaci tőke közel 50%-os csökkenését a 2021 novemberi csúcsokhoz képest, mondván, hogy a tájékozatlan résztvevők szenvednek a legtöbbet.

„De egyre több bizonyíték van arra, hogy a kripto kockázatai aránytalanul nagy mértékben esnek azokra az emberekre, akik nem tudják, mibe keverednek, és rosszul vannak felkészülve a lefelé irányuló kockázatok kezelésére”.

Próbáld ki a BitPadrét, Magyarország legújabb kriptováltóját!

Ebből kiindulva a subprime-válságot hasonlítja a digitális valutákhoz, miközben megragadja az alkalmat, hogy felelevenítse a már ezerszer megcáfolt érveket, beleértve a kriptó pénzmosásban és adóelkerülésben betöltött szerepét.

Krugman fő érvei középpontjában az áll, hogy a „kirekesztett csoportok” olyan kockázatos pénzügyi helyzetekbe kerülnek, amelyekre nincsenek felkészülve, és amelyek elviseléséhez nincs meg a pénzügyi biztonságuk.

Krugman azonban nem érti, hogy ezek a csoportok miért hajlandóak egyáltalán kockáztatni.

Csatlakozz Discord-közösségünkhöz és mondd el a véleményed ott is!

A másodlagos jelzáloghitel-válság

A 2008-as globális pénzügyi válság kiváltó eseményeként széles körben a másodlagos jelzáloghitel-krachot tartják számon.

Több tényező játszott közre, de a két legjelentősebb a bankok által nyújtott másodlagos jelzáloghitelek növekedése és az amerikai ingatlanbuborék összeomlása volt.

A subprime a rossz vagy korlátozott hitelmúlt miatt az átlag alatti hitelbesorolásra utal. Az ebbe a kategóriába tartozó hitelfelvevők magas kockázatúnak minősülnek, és magasabb kamatlábakkal kell számolniuk.

A bankok a bevétel maximalizálása érdekében összevonták ezeket a másodlagos jelzáloghiteleket, és jelzáloggal fedezett értékpapírként (MBS) értékesítették a terméket.

Ki a hibás? Kétségtelenül a bankok a legnagyobb bűnösök, mivel hajlandóak voltak hitelezni a magas kockázatú hitelfelvevőknek. De a lakásvásárlók, akiket a „lakástulajdonlás álma” ösztönzött, szintén kivették a részüket.

A kripto mint kiút

Sokan a kriptóba való befektetést választják a pénzügyi szabadság elérésének eszközeként. Ebből a szempontból a lakástulajdonlás kockázatának vállalása valóban mutat némi párhuzamot.

Ami azonban alapvetően különbözik a megrögzött kripto befektetőkben, az az, hogy sokan menekülésként tekintenek rá egy olyan rendszerből, amely erősen ellenük van beállítva.

Ezért hajlandóak részt venni a kriptokísérletben. Persze, bármelyik adott ponton az árak dollárban kifejezve ugyanúgy csökkennek, mint felfelé.

És lehet, hogy néhány befektető nem „a technológia miatt van benne”, és nem végezte el a kutatást.

Új magyar kriptovaluta a piacon.

De ahelyett, hogy azt feltételezné, hogy a többség képzetlen befektető, akinek szüksége van a kormány védelmére, Krugmannak inkább a tényezőket kellene figyelembe vennie, amelyek az emberek menekülési vágyát mozgatják.

Ha így tenne, akkor megértené, hogy a kripto reményt kínál, ami pont annyi, amennyire szükség van ahhoz, hogy kockáztassunk.

Olvastad már? Medvés előrejelzést adott ki a JPMorgan

Forrás: cryptoslate.com